Anasayfa / Genel / Peşinatsız Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Peşinatsız Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Günümüzde kira derdinden kurtularak ev sahibi olmak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. En yaygın yöntemlerden birisi banka kredileridir. Tüm yöntemlerde bireylerden peşinat istenmektedir. Bankalar ya da markalı konut üreticileri, bireylerden evlerin emsal piyasa değerleri üzerinden belirli oranlarda peşinat talep etmekte ve bu şekilde ev sahibi olmalarını kolaylaştırmaktadır. Ancak piyasada peşinatsız ev kampanyaları adı altında bazı uygulamalar bulunmaktadır. Böylece belli bir peşinatı olmayan bireyler de ev sahibi olma hayallerini bu yöntemlerle gerçekleştirebilir.

Bankalar, peşinatsız ev seçeneği hizmetini kullanmaktadır. Kira yükünden kurtularak kendi evine geçmek isteyen vatandaşlar için cazip bir fırsattır. Bunun için öncelikli olarak bir banka hizmeti üzerinden satın alacağınız evin piyasa değerinin %25’ini, ihtiyaç kredisi seçeneği ile elde etmeniz gerekmektedir. Daha satın almak istediğiniz evin bedelinin kalan tutarını yine banka aracılığı ile konut kredisi olarak çekebilirsiniz. Böylece önceden çektiğiniz ihtiyaç kredisini peşinat olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde toplam ev bedelini tamamlayabilir ve bir peşinat göstermeden kolayca satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Peşinatsız taksitle ev almanın bir diğer yolu olan firma ve proje kampanyalarından bahsetmeden önce, banka kredileri için geçerli olan özel bir durumdan da söz edebiliriz. 10 yıl ve hatta 20 yıla varan vade seçenekleri ile kredili bir şekilde ev alabilmek ve herhangi bir peşinat vermemek için, ipotek işlemi yaparak da konut kredisi alabilirsiniz. Yasal olarak bankalar, peşinatlı ve peşinatsız konut kredilerine sadece %75 oranında fon sağlayabilmektedirler. Ancak ipotek işlemi ile herhangi bir emsal değere sahip olan ev ya da bunun gibi bir taşınmazı ipotek ettirerek, almak istediğiniz evin değerinin %100’üne kadarını konut kredisi ile çekebilir ve bu yol ile de ödeme işlemi yapabilirsiniz. Aynı zamanda söz konusu konutları yine peşinatsız olarak satın alabilmek için kullanabileceğiniz bir diğer yol da, projeler dahilinde 0 peşinat ile taksitli olarak sunulan ödeme seçenekleridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Emlak Kampanyasına Rekor Başvuru

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un önderliğinde hazırlanan kampanyanın detayları belli oldu. Bakan Kurum’un yaptığı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir